Taize w Madrycie

wpis w: Aktualności | 0

Na zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wyjazd z Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Głuszycy i okolic młodzież udała się na Europejskie Spotkanie Młodych (ESM). Wraz z nimi do Madrytu udali się kapłani: Jakub Klimontowski – diecezjalny asystent KSM-u, ks. Paweł Siwek.

 W drogę na ESM wyruszyliśmy już drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, by wstąpić do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, w miejscu jej objawień, których 160. Rocznica przypadała w minionym roku. Do celu dotarli 28 grudnia, gdzie po rejestracji zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których udali się do stołecznych parafii, do hiszpańskich rodzin, u których mieszkali przez cały pobyt.

– Każdy kolejny dzień to poranne spotkania w parafiach, gdzie młodzi z całej Europy dzielili się doświadczeniem Boga w swoim życiu. Potem wspólna Eucharystia oraz modlitwy w duchu Taizé. Dzięki gościnności Hiszpanów, to jednak także czas poznawania miejscowej kultury i historii – mówi Iza, jedna z uczestniczek.

Najlepiej wspomina ostatni dzień wyjazdu, kiedy 3500 młodych z Polski wspólnie modliło się pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, a wieczorem wraz z innymi narodowościami modlili się o pokój.

Ostatnie godziny starego roku to jeszcze wspólne kolacje u hiszpańskich rodzin, modlitwy w parafiach i tzw. Festiwal Narodów, kiedy to uczestnicy ESM przedstawiali w swoich parafiach narodowe tańce i śpiewy.

– W tym roku towarzyszyła nam wyjątkowa radość, bo br. Alois, przeor wspólnoty z Taizé, ogłosił, że w przyszłym roku 42. Europejskiego Spotkania Młodych odbędzie się we Wrocławiu. Będzie to piąte spotkanie zorganizowane w Polsce i trzecie w stolicy Dolnego Śląska. To dla nas motywacja, by zaprosić na nie jeszcze więcej młodzieży z naszej diecezji – komentuje ks. Jakub, główny organizator wyjazdu.

tekst: ks. Przemysław Pojasek

Komentarze zostały wyłączone.