Dni Skupienia KSM

wpis w: Aktualności | 0

Już w piątek, 23 listopada, dom należący do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Szczawnie-Zdroju wypełnił się młodzieżą. To członkowie, ale i kandydaci, którzy chcą wejść w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Diecezji Świdnickiej. Wspólna kolacja i modlitwa w duchu Taize to pierwsze punkty programu, po których zaplanowano integracją.

– Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze w czasie tych dni skupienia jest zbudowanie wspólnoty. Dzięki niej zawierają się nowe przyjaźnie, oparte na wspólnych wartościach – wyjaśnia ks. Jakub Klimontowski, diecezjalny asystent grupy.

W tym roku program dni skupienia powiązany był z tematem patriotyzmu i pamięci o tych, którym Polska zawdzięcza niepodległość.

– Tamten czas to dla nas historia, znana ze szkolnych podręczników, filmów historycznych czy opowieści dziadków. Nikt z nas tu obecnych nie pamięta tych wydarzeń z własnego doświadczenia. Ale powinniśmy robić wszystko, by móc powiedzieć „pamiętam” o tych, dzięki którym dzisiaj rano obudziłem się w wolnym kraju, którzy przelali krew za moją ojczyznę. Ich postawa zachęca nas również do tego, by czuwać. Nie być obojętnym wobec tego, co dzieje się dziś. Bo choć nie musimy sięgać po broń, to jednak wciąż walczymy o wartości, które zawdzięczamy naszym przodkom. Te związane z patriotyzmem, ale i z wiarą – podkreślił ks. Jacek Piskrzyński w czasie konferencji, którą wygłosił drugiego dnia.

Po niej i wspólnej modlitwie przyszedł czas na kulminacyjny punkt całego spotkania – Mszę św. w czasie której 9 nowych członków złożyło ślubowanie. Celebrze, na którą przybyli również przedstawiciele Akcji Katolickiej, przewodniczył bp Ignacy Dec.

W homilii, nawiązując do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, również zachęcał do dojrzałej postawy wobec współczesnych zagrożeń. – Na ziemi królestwem Jezusa jest Kościół, a w nim ludzie. I jeśli ci ludzie popełniają grzechy, to przyciemniają blask królestwa Bożego. A kiedy ci dają świadectwo o prawdzie, wówczas ten blask promienieje. Nie wszędzie mogą dotrzeć kapłani, ale wy możecie głosić prawdę w swoich domach, zakładach pracy – mówił biskup, zachęcając do świadectwa wiary.

Tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Pojasek

Komentarze zostały wyłączone.